HGS Ücretleri HGS Ücreti HGS Kart

Binali Yıldırım

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım

07.09.2012 tarihinde Otoyol ve köprü geçişlerini hızlandırmak üzere hazırlanan Hızlı Geçiş Sistemi’nde (HGS) 60 lira olarak belirlenen asgari para yatırma tutarı yarıya indirildi. HGS için hesapta en az 30 lira bulundurma zorunluluğu da kaldırıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, HGS gişelerinden ilk etiket/kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken 60 liralık ücreti 30 liraya indirirken, hesapta en az 30 lira bulundurma zorunluluğu da kaldırıldı.

Bakanlık ayrıca, HGS kart bakiyesinin geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda, HGS aboneleri geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına para yatırmaları durumunda cezai işlem uygulanmayacağını bildirdi.

“Ücret hesap tablolarında yer alan liste uygulamaları hizmet içi uygulamalar olup, yalnızca bakiye durumlarının takibi ve sürücülerin bilgilendirilmesine yönelik olacaktır. Geçişe yeterli bakiyesi olan herkes HGS hizmetinden yararlanabilecek, bu listelerde yer alan hiçbir kimseye cezai işlem uygulanması söz konusu değildir.

HGS gişelerinden ilk etiket/kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken HGS Ücretleri yarıya indirilmiş olup, araçların sınıf ve cinsine göre aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir.

HGS Ücretleri

1. Sınıf HGS Ücreti: 30 lira

2. Sınıf HGS Ücreti: 37 lira

3. Sınıf HGS Ücreti: 53 lira

4. Sınıf HGS Ücreti: 67,50 lira

5. Sınıf HGS Ücreti: 81,50 lira

Kart bakiyesinin geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda HGS abonelerine, geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına (HGS Ücreti) para yatırmaları durumunda cezai işlem uygulanmayacaktır.

Ayrıca HGS abonesi olmadığı halde HGS gişelerinden geçiş yapan sürücüler de 7 gün içerisinde abone oldukları takdirde herhangi bir cezai işleme tabi tutulmayacaklardır.”

 

HGS Ücretleri HGS Ücreti HGS Kart” üzerine 4 düşünce

  1. Hesabımda para kalmadığından kaçak geçiş yaptım. Ertesi gün hesabıma para aktardım ve 15 tl hgs için kesildi. Şimdi aracımı muayeneye götürdüğümde kaçak geçiş borcunuz var deniliyor. Ptt ve ya banka kimse bu konu hakkında bir bilgi vermiyor. Çünkü kimse bilmiyor

     

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.